Czym różnią się przelewy walutowe? – Część II
Z pomocą przychodzi nam przelew walutowy SEPA. Od ang. Single Euro Payments Area, które oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Jest to rodzaj transakcji realizowany w obrębie krajów UE. Ma za zadanie ułatwiać rozliczenia bezgotówkowe między członkami wspólnoty, a przede wszystkim obniżać koszty transakcji. Rozliczany jest zawsze i wyłącznie w euro. Można go wykonać także z konta osobistego w polskich złotych, należy jednak liczyć się z przewalutowaniem transakcji na euro po kursie bankowym.
Kolejnym przelewem służącym do przekazywanie środków w obcej walucie jest tak zwany przelew walutowy SWIFT. Dzięki niemy wysyłamy pieniądze ze swojego konta do dowolnego kraju na świecie. Umożliwiają go niemal wszystkie banki w Polsce. Jest to najpowszechniej i najczęściej stosowany przelew w obrocie międzynarodowym. Realizacja przelewu SWIFT nie jest jednak tania i zajmuje średnio do 3 dni roboczych. Do wyboru mamy tutaj trzy opcje ponoszonych kosztów:
- OUR – wszystkie koszty pokrywa osoba wysyłająca przelew,
- BEN – wszystkie koszty ponosi odbiorca przelewu,
- SHA – koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę.
Więcej informacji na temat przelewów walutowych, znajdziecie Państwo w kantorze internetowym: https://www.dobrykantor.pl/