Czym różnią się przelewy walutowe? – Część I
Wysyłając przelew w obcej walucie warto wiedzieć jakich transakcji możemy dokonać, czym się różnią, ile trwają i przede wszystkim, jakie wiążą się z nimi dodatkowe koszty.
Przelew walutowy to rodzaj przelewu w obcej walucie. To każdy rodzaj transakcji bankowej, w czasie której dochodzi do wymiany pieniędzy. Można go wykonać zarówno z konta złotówkowego jak i z konta walutowego, specjalnie do tego dedykowanego.
Pierwszy rodzaj operacji jaki można dokonać to tak zwany przelewy własny z przewalutowaniem. Zaznaczmy jednak na początku, że jest on nieopłacalny. Wysyłamy pieniądze z rachunku osobistego np. w PLN, na konto w innej walucie, np. w euro. Zmianą waluty zajmuje się nasz bank. Jednak instytucje te z reguły oferują niekorzystne dla nas kursy, co oznacza, że na docelowe konto odbiorcy trafi mniej pieniędzy niż zakładaliśmy. Przelew walutowy krajowy to druga opcja transakcji, której możemy dokonać gdy chcemy przelać obcą jednostkę monetarną. Jest to rodzaj przelewu na konto w Polsce w innej walucie niż PLN. Można go dokonać w trzech konfiguracjach: z konta złotówkowego na konto walutowe; z konta walutowego na konto złotówkowe; z konta walutowego na konto walutowe. W dwóch pierwszych opcjach dochodzi do przewalutowania transakcji według kursów oferowanych przez bank. I tu ta sama sytuacja co powyżej. Nie są one dla nas korzystne dla nas. Trzecia opcja (z konta walutowego na konto walutowe) nie potrzebuje przewalutowania w przypadku przesyłania tej samej zagranicznej jednostki na rachunek docelowy prowadzony w tej jednostce. Jednak banki pobierają często w tym przypadku dodatkową opłatę, która może wynieść nawet 15 zł.
Kontynuuj czytanie: https://internetowy-kantor24.pl/czym-roznia-sie-przelewy-walutowe-czesc-ii/